Ny pædagogisk leder på JohannesGymnasiet

I foråret måtte vi desværre sige farvel til Jesper Hasager Jensen, som efter alt for kort tid på JohannesGymnasiet valgte at flytte til Fyn med sin familie. Jesper har skiftet til en stilling som uddannelsesleder på Faaborg Gymnasium. Vi ønsker Jesper held og lykke med det nye job.

Pr. 1. august 2016 er Cand. soc. Julie Hjordt Jensen blevet ansat som pædagogisk leder på JohannesGymnasiet. Julie har undervisningskompetencer i fagene dansk og samfundsfag. Hun har tidligere undervist på Niels Brock, Frederiksberg Gymnasium og Akademisk Studenterkursus. På Akademisk Studenterkursus har hun blandt andet fungeret som Kursusleder for Pædagogikum, Pædagogisk leder og Konstitueret vicerektor.    
Julie er 33 år, gift og mor til to små piger. 

Vi byder Julie hjerteligt velkommen til JG!